MKS Znicz Pruszków 98 - strona nieoficjalna

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Dieta!!!

DIETA DLA ZAWODNIKÓW

Drodzy zawodnicy w związku z dynamiką waszego rozwoju postanowiłem zwrócić Wam uwagę na zagadnienie dotyczące waszego odżywiania oraz wysunąć zalecenia żywieniowe odnośnie wymagań treningu i meczu. Dynamiczny rozwój organizmów powoduje, że zapotrzebowanie na energię stale wzrasta, nie tylko na zajęciach piłki nożnej, ale również w szkole i pracach domowych. A rozwiązanie jest bardzo proste, należy zastosować dietę bogato węglowodanową. Dla czego węglowodanową, gdyż to właśnie węglowodany służą do produkcji energii. Dieta zawodnika uprawiającego piłkę nożną powinna składać się z 60% węglowodanów, 15% tłuszczy i 25% białka. Ale co to są węglowodany i co należy jeść? Węglowodany to przede wszystkim: ziemniaki, warzywa, spaghetti, ryż, chleb, owoce, dżem, ciastka. Ponadto w/w węglowodany zawierają także sole mineralne, witaminy oraz błonnik co powoduje, że nie ma potrzeby odżywiania się dodatkową ilością witamin w tabletkach, kapsułkach itp. które dużo wolniej wchłaniane są przez wasze organizmy. A więc proponował bym:

Jeść duże porcje ziemniaków, makaronów lub ryżu z gorącym daniem;

Jeść duże porcje warzyw: gotowanych lub surowych jako np. dodatki do obiadu np. pomidory;

Jeść dużo chleba: np. kanapki z dżemem;

Jeść dużo owoców: jabłka, banany.

Co to są białka? Białka służą przede wszystkim do utrzymania i budowy tkanek np. mięśni. Białka to mleko, mięso i ryby. Jednak należy pamiętać by białka nie były podawane w dniu wysiłku – meczy, gdyż wasze strawienie wymaga czasu, co podczas meczu może objawiać się częstymi zawrotami głowy, bóle - rozstroje żołądka.

Co to są tłuszcze? Tłuszcze nienasycone to przede wszystkim olej roślinny, margaryna roślinna, tłuszcze w mięsie, tłuszcze te obniżają poziom cholesterolu w krwi, redukując ryzyko choroby wieńcowej serca. A więc proponował bym:

Ograniczyć spożycie frytek, chipsów itp. – zamieniając je na ziemniaki gotowane lub pieczone;

Ograniczyć spożycie masła – zamieniając ją na margarynę roślinną;

Ograniczyć spożycie margaryny do pieczenia i smażenia – zamieniając ją na olej roślinny;

Uważam, że pole dla rodziców jest ogromne, opierając się tylko na powyższych przykładach można wymyślać wielorakie dania, dania dzięki którym, można w sposób naturalny dodać wam energii, a przy tym dbać o stan zdrowia.

Zaznaczam, że nie trzeba stosować tej diety codziennie (można ale nie trzeba), wystarczą tylko 4 dni – poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek, gdyż grając w sobotnim meczu wasze organizmy bardzo się wyczerpują, a zaproponowana dieta bogato węglowodanowa pozwoli wam odbudować zużyte zapasy węglowodanów i innych wymienionych składników. Pamiętajcie by w tych dniach nawadniać swoje organizmy, czyli spożywać duże ilości płynów (oczywiście bezalkoholowych) np. wody mineralnej niegazowanej, kompotów, soków, herbaty bez cukru. Pamiętajmy również że nie powinniście spożywać posiłków (zwłaszcza tłuszczy i białka) 3 godz. przed meczem, czyli nie jedzmy posiłków przed samym meczem, żeby nie wyjść z domu głodny, czy też mieć siłę biegać, bo może to przynieść odwrotny skutek.

UKS Młodzik 18 RadomMKS Znicz Pruszków
UKS Młodzik 18 Radom 3:1 MKS Znicz Pruszków
2014-06-14, 13:00:00
    relacja »
oceny zawodników »

KS Ursus Warszawa 3:1 OSiR Żyrardów
MEWA Mińsk Maz. 1:3 RKP Broń 1926 Radom
MKS Polonia Warszawa 13:1 KS Energia Kozienice
MSPN Radomiak 1910 Radom 1:3 KS Raszyn
UKS Młodzik 18 Radom 3:1 MKS Znicz Pruszków
UMKS Piaseczno 8:0 GKS Wilga Garwolin

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

pon.

Wiosna 2014